wtorek, 25 stycznia 2011

Jak samemu wyczyścić srebrną biżuterię?

Posiadasz drogi czytelniku swoją własną srebrną biżuterię? W takim razie na pewno wiesz, że z czasem zmienia ona swój wygląd.  
Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze biżuteria z czasem się po prostu brudzi. Standardowe zabrudzenia w postaci na przykład tłustego nalotu łatwo jest wyczyścić chociażby dokonując tego miękką szmatką i roztworem wody z mydłem. Niestety jednak srebro często czarnieje. Jest to spowodowane istnieniem w naszej atmosferze dwutlenku siarki, który reaguje ze srebrem. Czarny nalot na biżuterii to oksyd, a proces który do tego prowadzi to nic innego niż oksydownanie.

           Jedną z najskuteczniejszych domowych metod renowacji srebrnej biżuterii jest metoda wykorzystująca zjawisko elektrolizy. Należy postarać się o szklane lub plastikowe naczynie, do którego swobodnie zmieści się nasza biżuteria. Dno trzeba wyścielać folią aluminiową najlepiej w taki sposób, żeby też zachodziła na boki naczynia. Następnym krokiem jest przygotowanie roztworu soli. Do wrzącej wody wsypujemy kilka łyżeczek zwykłej soli kuchennej i mieszamy aż do rozpuszczenia. Tak przygotowany płyn przelewamy do przygotowanego wcześniej naczynia. Następnie wkładamy naszą srebrną biżuterię. Wystarczy poczekać kilka godzin, a efekt będzie piorunujący!
Po wyjęciu srebra z wody trzeba go jeszcze przeczyścić wodą z mydłem, aby usunąć resztki soli. Oczywiście proces ten oczyści biżuterię z ciemnego nalotu, ale nie usunie rys, zadrapań i innych uszkodzeń mechanicznych. Zdarza się nawet tak że bardzo brudna biżuteria nie zostanie dobrze wyczyszczona w ten sposób.
           Drugą domową metodą czyszczenia biżuterii srebrnej jest czyszczenie w wywarze z gotowanych ziemniaków, sokiem z cytryny lub alkoholem wysokoprocentowym. Osobiście uważam że to nie najlepszy pomysł.I
           Istnieje trzeci sposób, chyba najbardziej znany, mianowicie czyszczenie za pomocą pasty do zębów. To chyba najlepszy z domowych sposobów. Pastę nakładamy na wacik i trzemy srebro. Na waciku pojawi się czarny kolor - to starty z powierzchni wyrobu tlenek srebra. Nie wyczyścimy jednak w ten sposób bardziej skomplikowanych wzorów i zakamarków.
           Można jeszcze pokusić się o kupno specjalnego płynu do czyszczenia srebra i złota. Nie wiem jak w przypadku złota, ale ze srebrem dzieją się czasami dziwne rzeczy po włożeniu do płynu. Po pierwsze płyn to coś w rodzaju kwasu i rozpuszcza oksyd nawet wówczas gdy srebro było od samego początku oksydowane i robi się żółte w tych miejscach gdzie wcześniej było ciemnea.
Należy również uważać na wyroby z kamieniami. Płyn potrafi rozpuścić bursztyn, koral i inne naturalne kamienie (choć nie zawsze), bursztyn poza tym może zmatowieć.
          Moim zdaniem najlepszym domowym sposobem na wyczyszczenie biżuterii srebrnej i nie tylko są ściereczki jubilerskie, które można kupić u jubilera, złotnika, albo nawet na Allegro. Są to miękkie ściereczki, niektóre nasączone płynem, albo suche, które bardzo ładnie czyszczą i usuwają  niewielkie rysy.
           Profesjonalne zakłady czyszczą biżuterię w bębnach wypełnionych specjalnym wsadem, wodą i środkiem czyszczącym (detergentem). Wsad to  bardzo małe obiekty w kształcie kulek, stożków, walców wykonane z różnych materiałów takich jak metal, szkło, drewno, plastik. Każdy materiał ma trochę inne zastosowanie. Wyroby są wsypywane do bębna i mieszają się od kilku minut do kilku godzin razem ze wsadem i środkiem chemicznym bezpiecznym dla srebra, złota i kamieni. W trakcie usuwane są zabrudzenia i nawet głębokie zarysowania.
           Jeżeli więc nazbierało się Wam trochę biżuterii do wyczyszczenia to myślę, że lepiej zainwestować 20zł w profesjonalne czyszczenie niż zniszczyć ją domowymi sposobami.

Artykuł pochodzi z serwisu "http://artykuly.com.pl"

4 komentarze:

  1. Warto jeszcze dodać:
    - jeśli chodzi o pastę do zębów to należy uważać by nie była tzw. cierna bo wówczas może rysować błyszczącą powierzchnię
    - ważne jest jak przechowujemy biżuterię (zwłaszcza srebrną, posrebrzaną mosiądzowaną lub miedzianą) gdyż to najczęściej prowadzi do czernienia
    - biżuterię przechowujemy suchą, przetartą szmatką, najlepiej w szczelnej strunowej torebce
    - nie dotykamy biżuterii rękoma po owocach (kwasy reagują z metalem)

    Pozdrawiamy,
    Sklep www.jubileo.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak na dobrą sprawę jest kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie srebra. Ja własne wyroby jubilerskie tworzę sama z elementów od https://pl.silvexcraft.eu/ i za każdym razem sama siebie zaskakuję tym co mi wychodzi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam sporo cennej biżuterii srebrnej, na przykład cudne wisiorki srebrne z kamieniami z https://www.pranashop.pl/pol_m_Wisiorki-srebrne-306.html i zwyczajnie bałabym się je czyścić samodzielnie. Dlatego oddaje w ręce specjalistów, kilkanaście złotych, krótki czas i lśnią znowu jak nowe. A o to przecież przede wszystkim chodzi.

    OdpowiedzUsuń