poniedziałek, 24 stycznia 2011

Biżuteria dawniej i dziś

Któż z nas nie lubi biżuterii. Jeśli nie noszonej przez siebie, to na pewno przez bliskich. Obecnie biżuterię nosi się głównie dla ozdoby, ale nie zawsze tak było. 
 
          Według odkryć archeologicznych biżuteria chyba od zawsze towarzyszyła ludziom w ich życiu. Odnaleziono na przykład muszle z dziurkami wykonanymi tak, aby mogły służyć za proste ozdoby. W czasach starożytnych biżuteria jednak nie służyła tylko do ozdoby.
          Na przykład w starożytnym Egipcie biżuterii używano także do celów religijnych. Oprawionymi w złocie kamieniami szlachetnymi przyozdabiano posągi przedstawiające poszczególne bóstwa takie jak Isis, Apis czy Horus. Od najdalszych dziejów biżuterii używano też jako amuletów, aby chroniły przed złem - w Egipcie było to bardzo powszechne. Biżuteria noszona przez Egipcjan była chowana razem z nimi do grobowca podczas ceremonii pogrzebowej. Miało to związek z ich wierzeniami, że po śmierci egipcjanin przenosi się do innego świata, gdzie wszystkie schowane z nim przedmioty mogą mu dalej służyć. Niestety katakumby egipskie z wiadomych względów padały ofiarą złodziei liczących na szybki i pewny zysk. Jednym z nielicznych grobowców, które nie zostały doszczętnie splądrowane jest grobowiec faraona Tutanchamona znajdujący się w Dolinie Królów mieszczącej się na zachodnim brzegu Nilu. Znaleziono w nim wiele klejnotów oraz między innymi złotą maskę pogrzebową.
        Biżuteria w rozmaitych formach była używana także przez inne starożytne cywilizacje takie jak Sumerowie, Wikingowie, Grecy czy Rzymianie. W każdej z wymienionych kultur biżuteria była używana także jako insygnia władzy.
        Wniknięcie w zastosowanie biżuterii w naszych czasach doprowadza do wniosku, że niewiele się od czasów starożytnych nie zmieniło. Biżuteria jest używana do celów religijnych chociażby w celu ozdabiania posągów Matki Boskiej w obiektach religijnych nominalnego chrześcijaństwa. Powszechnie stosuje się także "święte" wisiorki w postaci rozmaitych symboli religijnych czy amuletów mające chronić przed złem. W niektórych krajach stosuje się także biżuterię jako symbol władzy - na przykład brytyjska korona królewska jest ozdobiona największym brylantem na świecie - Wielką Gwiazdą Afryki.

Artykuł pochodzi z serwisu "http://artykuly.com.pl" 

1 komentarz:

  1. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić która byłą ładniejsza, ale uważam że stara biżuteria miała to coś w sobie. Jeśli ja wykonuję coś z półfabrykatów jubilerskich https://pl.silvexcraft.eu/2-polfabrykaty-jubilerskie to myślę, że wtedy jak najbardziej staram się opierać na starej biżuterii.

    OdpowiedzUsuń